GSB. Etap 7. Rabka-Zdrój – Studzionki
Główny Szlak Beskidzki. Etap 7. Rabka-Zdrój – Studzionki
26.4 km
9 hours
Level: Experienced
9 hours
Level: Experienced
Peaks on the route:
Turbacz
,
Jaworzyna Kamienicka
,
Kiczora
,
Trzy Kopce
,
Czoło Turbacza
,
Wisielakówka
,
Rozdziele
,
Solnisko
,
Stus
,
Średni Wierch
,
Żłab
,
Wyżnia
,
Obidowiec
,
Sucha
,
Wierch Znaki
,
Groniki
,
Suchora
,
Jaworzyna Ponicka
,
Bukowina
,
Czerteż
Interesting on the route:
miejsce w którym Karol Wojtyła odprawiał kiedyś mszę
,
Gorczanski National Park
Etap 7.
Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB) – szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.
Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km i przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Biegnąc najwyższymi partiami polskich Beskidów, umożliwia dotarcie m.in. na Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Policę, Turbacz, Lubań, Przehybę, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą, Smerek i Halicz, a także do miejscowości takich jak Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne i in.
Historia Głównego Szlaku Beskidzkiego sięga okresu międzywojennego. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła z Sianek aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski. Po połączeniu obu fragmentów w roku 1935 szlak nazwano Głównym Szlakiem Karpackim, a jego patronem został Józef Piłsudski.
Photo gallery
Comments